Specification Details
| Parts per Unit | 100, 50 |
|---|---|
| Features | Allows flexible routing and breakouts, Insulates cables, absorbs vibration and protects wires, Prevents kinking and curling of wires, Spiral protective sheathing wraps on like tape |
| Product Weight | 2.30 lb |
| Inner Diameter | 0.27 in |
| Body Material | Polyethylene |
| Flame Retardant | Yes |
| Maximum Bundle Diameter | 3 in |
| Outer Diameter | 0.37 in |
| Pack Type | Box |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°F) | -76 to 190°F |
| Temperature Range (°C) | -40 to 93°C |
| Thickness | 0.05 in |
| UL / CSA | No |
| Brand | Not branded |
| Color | Black |
| Product Length | 100 ft, 50 ft |
| Product Width | 0.37 in |
| Product Type | Spiral Wrap |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 503153, 503153-050, 503153-100 |
| Application | Automotive, Industrial |
| Works With | Wire Assemblies |
| Country of Origin | USA |












There are no reviews yet.