Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 1000, 25 |
|---|---|
| Features | For general purpose applications, Tin-plated, annealed copper for improved corrosion resistance, max conductivity and crimp strength |
| Application | For general purpose applications |
| Gauge | 14, 16 |
| Insulation Material | PVC |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud/Tab Size | 0.11 in |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | General Purpose |
| Brand | Not branded |
| Color | Blue |
| Product Length | 0.73 in |
| Product Width | 0.13 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 160245, 160245-025, 160245-100, 160245-1000, 160245-2010, 160245-2100 |
| Connector Gender | Female |
| Product Height | 0.18 in |
| Product Weight | 0.001 lb |
| Country of Origin | Taiwan |












There are no reviews yet.