| Height (in) | 8.94 |
| Length (in) | 7.76 |
| Width (in) | 5.08 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 325 |
| Cranking Amps (CA) | 400 |
| Reserve Capacity | 70 |
| Terminal | Top Terminal-Pencil Post |
| Voltage | 12 Volt |
| Warranty | Personal 12 Mo./ Commercial 6 Mo. Free |
Starmax Premium – PRIUS AGM (S34B20L) – 400CA, 325CCA, 70RC Automotive Starting Battery – 12Volts
Original price was: $533.94.$320.37Current price is: $320.37.
In stock
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Pick-Up Only Available at Delta, BC – Shipping not available due to restrictions
| Weight | 23.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.29 × 4.92 × 8.82 in |
| Application | Start-Stop Vehicle |
| Battery Type | AGM Automotive Starting Battery |
| Voltage | 12V |
| Battery Group Size | Prius |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 325 |
| Cranking Amps (CA | 400 |
| Reserve Capacity (RC) | 70 |
| Part No | PRIUS |
| Warranty | 12 Months |
| Terminal Type | SAE |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BD | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














There are no reviews yet.