| Height (in) | 6.94 |
| Length (in) | 12.44 |
| Width (in) | 6.94 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 800 |
| Cranking Amps (CA) | 800 |
| Group Size | 92 |
| Reserve Capacity | 125 |
| Terminal | Top Terminal |
| Voltage | 12 Volt |
| Warranty | Personal 30 Mo./Commercial 18 Mo. Free |
Starmax Premium Group 93 (T8/LB5) – 995CA, 800CCA, 150RC Automotive Starting Battery, 12 Volt – Top Terminal
Original price was: $354.64.$212.79Current price is: $212.79.
In stock
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Pick-Up Only Available at Delta, BC – Shipping not available due to restrictions
| Weight | 45.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.9375 × 6.875 × 6.875 in |
| Application | Passenger Car |
| Battery Type | Flooded Lead-Acid Starting Battery |
| Voltage | 12V |
| Battery Group Size | 93 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 800 |
| Cranking Amps (CA | 995 |
| Reserve Capacity (RC) | 150 |
| Part No | 93-995 |
| Warranty | 30 Months |
| Terminal Type | SAE |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BD | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














There are no reviews yet.