| Height (in) | 9.44 |
| Length (in) | 13 |
| Width (in) | 6.81 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 1000 |
| Cranking Amps (CA) | 1250 |
| Reserve Capacity | 200 |
| Terminal | Top Terminal |
| Voltage | 12 Volt |
| Warranty | Personal 24 Mo./Commercial 24 Mo. Free |
Starmax Premium Group 31A – 1250CA, 1000CCA, 200RC Commercial Truck, Bus and Equipment Battery – 12Volt
Original price was: $306.13.$183.68Current price is: $183.68.
In stock
$20.00 Core Charge? What is a core charge? A refundable deposit for recycling old parts. Charge is refunded when you return your old part.
Pick-Up Only Available at Delta, BC – Shipping not available due to restrictions
| Weight | 57.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 6.8125 × 9.375 in |
| Application | Commercial / Heavy-Duty |
| Battery Type | Flooded Lead-Acid Starting Battery |
| Voltage | 12V |
| Battery Group Size | 31 |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 1000 |
| Cranking Amps (CA | 1250 |
| Reserve Capacity (RC) | 200 |
| Part No | 31-1250A |
| Warranty | 24 Months |
| Terminal Type | SAE |
| Brand |
WAREHOUSE PICKUP
BRITISH COLUMBIA
| PROVINCE | CITY | PICKUP TIME | AVAILABILITY |
| BD | Delta Warehouse | Monday to Friday, 9:00 AM – 4:30 PM | Confirm Availability |
Customers reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












There are no reviews yet.