Specification Details
| Parts per Unit | 10, 5, 50 |
|---|---|
| Features | 3/8” mounting hole, Flexible EPMD cushion holds firmly and protects from shock, Zinc-electroplated for extra corrosion resistance |
| Inner Diameter | 1/4 in |
| Body Material | Zinc Plated Steel |
| Flame Retardant | No |
| Maximum Bundle Diameter | 1/4 in |
| Mount Hole Size | 1/2 in, 3/8 in |
| Pack Type | Bag |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| UL / CSA | No |
| Application | Commercial, Industrial |
| Brand | Not branded |
| Color | Black, Silver |
| Product Length | 1.40 in |
| Product Width | 0.37 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| Temperature Range (°F) | -40 to 185°F |
| Thickness | 0.06 in |
| Works With | Insulated Wire |
| SKU | 504401, 504401-010, 504401-050, 504401-2005 |
| Cushion Material | EPDM |
| Product Height | 0.47 in |
| Product Weight | 0.02 lb |
| Country of Origin | Taiwan |










There are no reviews yet.