Specification Details
| Parts per Unit | 1 |
|---|---|
| Features | For ties from 18 up to 50 lbs., Heavy Duty Cable Tie Tool |
| Application | Heavy Duty Cable Ties |
| Finish | Power Coat |
| Body Material | Metal |
| Handle Material | Metal |
| Manual | Yes |
| Pack Type | Bag |
| Prop 65 Item | DEHP, DINP |
| SAE | No |
| Style | Manual Trigger Tensioner |
| Subject to Prop 65 | Yes |
| UL / CSA | No |
| Works With | Heavy Duty Cable Ties |
| Brand | Not branded |
| Color | Black, Blue |
| Product Length | 6.25 in |
| Product Width | 5.00 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 502901, 502901-001, 502901-2001 |
| Product Weight | 0.80 lb |
| Country of Origin | Taiwan |











There are no reviews yet.