Specification Details
| Parts per Unit | 50 |
|---|---|
| Features | 6/6 nylon provides superior strength, Black ties are UV-stabilized for long life, Factory sealed bags to ensure product longevity |
| Body Material | Nylon 6/6 |
| Flame Retardant | Yes |
| Maximum Bundle Diameter | 4 in |
| Pack Type | Bag |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -40 to 85°C |
| Temperature Range (°F) | -40 to 185°F |
| Tensile Strength | 65 lb |
| UL / CSA | No |
| Application | Automotive |
| Brand | Not branded |
| Color | Black |
| Product Length | 12.50 in |
| Product Width | 0.30 in |
| Product Type | Panel and chassis mounting cable tie |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Cable Tie Mounting Pads |
| SKU | 502416-050, 502416L |
| Product Height | 0.07 in, 0.22 in |
| Product Weight | 0.01 lb |
| Country of Origin | USA |











There are no reviews yet.