Specification Details
| Parts per Unit | 50 |
|---|---|
| Features | 6/6 nylon provides superior strength, Black ties are UV-stabilized for long life, Factory sealed bags to ensure product longevity |
| Body Material | Nylon 6/6 |
| Flame Retardant | Yes |
| Maximum Bundle Diameter | 10.7 in |
| Pack Type | Bag |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -40 to 85°C |
| Temperature Range (°F) | -40 to 185°F |
| Tensile Strength | 175 lb |
| UL / CSA | No |
| Application | Automotive |
| Brand | Not branded |
| Color | Black |
| Product Length | 36.00 in |
| Product Width | 0.34 in |
| Product Type | Extra Heavy Duty |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Cable Tie Mounting Pads |
| SKU | 502232-050, 502232L |
| Product Height | 0.09 in, 0.34 in |
| Product Weight | 0.04 lb |
| Country of Origin | USA |












There are no reviews yet.