Specification Details
| Parts per Unit | 1 |
|---|---|
| Features | Flameless heat reduces risks associated with open torches, QuickHeat 1 gun is ETL and CETL approved and features adjustable heat output 250˚F (121˚C) to 1100˚F (593˚C), QuickHeat guns provide convenient, controlled heat output for professional installation of heat-shrink tubing, Tube deflectors included, replacements available |
| Corded/Cordless | Corded |
| Body Material | Plastic |
| Handle Material | Plastic |
| Pack Type | Box |
| SAE | No |
| Style | Handheld |
| Subject to Prop 65 | No |
| UL / CSA | No |
| Voltage | 120 V |
| Wattage | 1200 W |
| Brand | QUICK |
| Color | Black, Red, Silver |
| Product Length | 9.50 in |
| Product Width | 5.50 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 4272, 4272-001 |
| Product Height | 11.00 in |
| Product Weight | 2.60 lb |
| Country of Origin | USA |










There are no reviews yet.