Specification Details
| Parts per Unit | 5, 50 |
|---|---|
| Features | Compression nuts color-coded to industry standards, Made in the U.S.A., Made of cast copper alloy, tin plated for added conductivity & corrosion resistance |
| Application | Field Repairs |
| Gauge | 1/0 |
| Material | Copper |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Thread Length | 1/4 in -18 |
| UL / CSA | No |
| Brand | QUICK |
| Color | Silver |
| Product Length | 0.87 in |
| Product Width | 0.56 in |
| Product Type | Compression Nut |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 6110, 6110-005, 6110-050 |
| Product Height | 0.56 in |
| Product Weight | 0.04 lb |
| Tristrip Statement | Strip .91″ (23 mm) minimum of insulation from end, fully insert in connector & crimp at two locations. |
| Tristrip Statement / Spanish | Strip 0.91 ” ( 23 mm ) como mínimo de aislamiento del extremo , totalmente insertar en el conector y engarzado en dos lugares. Bande de 0,91 ” ( 23 mm ) |
| UL Statement | QuickCable UL Listed connectors are for use on stranded copper wire only. |
| Country of Origin | USA |











There are no reviews yet.