Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 1000, 50 |
|---|---|
| Features | Serrated barrels for greater wire retention/pullout strength, Tin-plated, annealed copper for improved corrosion resistance, maximum conductivity and crimp strength |
| Application | General Purpose |
| Gauge | 14, 16 |
| Insulation Color | Silver |
| Insulation Material | Copper |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | Yes |
| Works With | Primary Wire |
| Brand | Not branded |
| Color | Silver |
| Product Length | 0.56 in |
| Product Width | 0.15 in |
| Product Type | Non Insulated Butt Connector |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 166280, 166280-050, 166280-100, 166280-1000, 166280-2010 |
| Product Height | 0.15 in |
| Product Weight | 2.03 lb |
| Country of Origin | China |











There are no reviews yet.