Specification Details
| Parts per Unit | 100, 1000, 25, 4 |
|---|---|
| Features | For general purpose applications, Tin-plated, annealed copper for improved corrosion resistance, max conductivity and crimp strength |
| Application | Field Repairs |
| Gauge | 14, 16 |
| Insulation Material | Polypropylene |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Pack Type | Bag, Clamshell |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Blade Splice, Pressure Splice |
| UL / CSA | No |
| Works With | Primary Wire |
| Brand | Not branded |
| Color | Blue |
| Product Length | 0.40 in |
| Product Width | 0.27 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 160285, 160285-025, 160285-100, 160285-1000, 160285-2004, 160285-2025 |
| Product Height | 0.99 in |
| Product Weight | 0.003 lb |
| Country of Origin | Taiwan |










There are no reviews yet.