Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 1000, 25 |
|---|---|
| Features | 3 part construction contains: inner lug, additional copper sleeve for added strength, crimpability and seamless outer nylon cover, Designed for heavy-duty applications to resist vibration and moisture, For harsh applications rated 600V, Premium Nylon Double Crimp Terminals, Serrated barrel for greater wire retention/ pullout strength |
| Application | Harsh Applications |
| Gauge | 18, 20, 22 |
| Insulation Color | Red |
| Insulation Material | PVC |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud/Tab Size | 0.157 in |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | Primary Wire |
| Brand | Not branded |
| Color | Red |
| Product Length | 0.91 in |
| Product Width | 0.15 in |
| Product Type | Solderless Terminal |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 160166, 160166-025, 160166-100, 160166-1000, 160166-2010, 160166-2100 |
| Connector Gender | Female Bullet |
| Product Height | 0.16 in |
| Product Weight | 0.002 lb |
| Country of Origin | Taiwan |











There are no reviews yet.