Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 25 |
|---|---|
| Features | For general purpose applications, Ridged PVC sleeves for improved abrasion resistance, Serrated barrels for greater wire retention/pullout strength, Tin-plated, annealed copper for improved corrosion resistance, max conductivity and crimp strength |
| Application | General Purpose |
| Gauge | 18, 20, 22 |
| Insulation Color | Red |
| Insulation Material | PVC |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud/Tab Size | #4 |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | Primary Wire |
| Brand | Not branded |
| Color | Red |
| Product Length | 0.69 in |
| Product Width | 0.22 in |
| Product Type | Ring Terminal |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 160101, 160101-025, 160101-100, 160101-2010, 160101-2100 |
| Product Height | 0.16 in |
| Product Weight | 0.001 lb |
| Country of Origin | Taiwan |











There are no reviews yet.