Specification Details
| Parts per Unit | 10, 50 |
|---|---|
| Features | Allows smaller cable to fit larger terminals, Not polarity specific |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| UL / CSA | No |
| Works With | 2/0 Terminal |
| Brand | Not branded |
| Color | Silver |
| Product Length | 0.87 in |
| Product Width | 0.48 in |
| Product Type | Adapter Bushings |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 6053, 6053-010, 6053-050 |
| Product Height | 0.48 in |
| Product Weight | 0.06lb |
| Tristrip Statement | Strip .91″ (23 mm) minimum of insulation from end, fully insert in connector & crimp at two locations. |
| Tristrip Statement / Spanish | Strip 0.91 ” ( 23 mm ) como mínimo de aislamiento del extremo , totalmente insertar en el conector y engarzado en dos lugares. Bande de 0,91 ” ( 23 mm ) |
| UL Statement | QuickCable UL Listed connectors are for use on stranded copper wire only. |
| Country of Origin | USA |












There are no reviews yet.