Specification Details
| Parts per Unit | 1 |
|---|---|
| Features | Battery status gauge, Built in worklight and flasher, DC power source, Extremely long 62″ cables, Safeguard audible signal and light, Two heavy duty 20 amp batteries |
| Product Weight | 34.16 lb |
| SKU | 604082, 604082-001 |
| Application | Aircraft, Ground Support Vehicles |
| Includes | 12V Outlet Polarity Alarm, Aero Cable & USB Port, Flashing/Work Light |
| Housing Material | ABS Plastic |
| Gauge | 2 |
| Cranking Amps | 700 A |
| Number of Batteries | 2 |
| Pack Type | Box |
| Peak Amperage | 1500 A |
| Power | 110 VAC, 12 V |
| Style | Handheld, Portable |
| Subject to Prop 65 | No |
| SAE | No |
| UL / CSA | No |
| CEC | Yes |
| Brand | Rescue |
| Color | Black |
| DOE | Yes |
| Product Length | 14.17 in |
| Product Width | 7.87 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Automotive Batteries |
| Amp Hours | 20 |
| For Battery Voltage | 12 V |
| Product Height | 15.35 in |
| Country of Origin | China |












There are no reviews yet.