Specification Details
| Parts per Unit | 1, 32 |
|---|---|
| Features | Battery status gauge, Built-in work light and flasher, CEC compliant charger, DC power source, Extra long 55″ cables, Jumpstarts 12 volt vehicle, LED clamp lights, Safeguard audible signal and light, You choose and add your own battery |
| Product Weight | 7.73 lb |
| SKU | 604055, 604055-001, 604055-032 |
| Works With | Automotive Batteries |
| Power | 110 VAC, 12 V |
| Style | Handheld, Portable |
| Brand | Rescue |
| Color | Black |
| Pack Type | Box |
| Peak Amperage | Based on Battery Size |
| RoHS Compliant | No |
| Application | Boats, Cars, Motorcycles, Trucks |
| CEC | Yes |
| Cranking Amps | Based on Battery Size |
| Includes | 12V Outlet Polarity Alarm, Flashing/Work Light |
| Gauge | 4 |
| Number of Batteries | 1 |
| Product Length | 14.17 in |
| Product Width | 7.87 in |
| Prop 65 Item | DEHP, Lead |
| RoHS Item | Lead |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | Yes |
| UL / CSA | No |
| DOE | Yes |
| Housing Material | ABS Plastic |
| Amp Hours | Based on Battery size |
| For Battery Voltage | 12 V |
| Product Height | 15.35 in |
| Country of Origin | China |












There are no reviews yet.