Specification Details
| Parts per Unit | 1, 32 |
|---|---|
| Features | Air compressor and air gauge, Battery status gauge, Built-in work light and flasher, CEC Compliant Charger, DC power source, Extra long 55″ cables, 100% copper, Includes multiple air tips, Jumpstarts 12 volt vehicles, LED Clamp lights, Premium 18 Amp hour battery, Safeguard audible signal and light |
| Product Weight | 20.58 lb |
| SKU | 604051, 604051-001, 604051-032 |
| Works With | Automotive Batteries |
| Gauge | 6 |
| Cranking Amps | 400 A |
| Pack Type | Box |
| Peak Amperage | 900 A |
| Power | 110 VAC, 12 V |
| Style | Handheld, Portable |
| Brand | Rescue |
| Color | Black |
| RoHS Compliant | No |
| Housing Material | ABS Plastic |
| CEC | Yes |
| Application | Batteries, Tires |
| Includes | 12V Outlet Polarity Alarm, Compressor 0.45 CFM @ 120 PSI 10 min. Duty Cycle, Flashing/Work Light |
| Number of Batteries | 1 |
| Product Length | 14.17 in |
| Product Width | 7.87 in |
| Prop 65 Item | DEHP, Lead |
| RoHS Item | DEHP, Lead |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | Yes |
| UL / CSA | No |
| DOE | Yes |
| Amp Hours | 18 |
| For Battery Voltage | 12 V |
| Product Height | 15.35 in |
| Product Type | Power Pack |
| Country of Origin | China |












There are no reviews yet.