Specification Details
| Parts per Unit | 1 |
|---|---|
| Features | Color coded for easy polarity identification, High temperature PVC construction, Meets USCG requirements, Protects alternator and electrical system from shorts, Reduces the risk of battery explosion cause by sparks |
| Product Weight | 16.58 lb |
| SKU | 604050, 604050-001 |
| Gauge | 6 |
| Cranking Amps | 400 A |
| Pack Type | Box |
| Peak Amperage | 900 A |
| Power | 110 VAC, 12 V |
| Style | Handheld, Portable |
| Brand | Rescue |
| Color | Black |
| RoHS Compliant | No |
| Application | Cars, Pick Ups |
| CEC | Yes |
| Includes | 12V Outlet Polarity Alarm |
| Housing Material | ABS Plastic |
| Number of Batteries | 1 |
| Product Length | 11.80 in |
| Product Width | 7.08 in |
| Prop 65 Item | DEHP, Lead |
| RoHS Item | DEHP, Lead |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | Yes |
| UL / CSA | No |
| Works With | Automotive Batteries |
| DOE | Yes |
| Amp Hours | 18 |
| For Battery Voltage | 12 V |
| Product Height | 12.20 in |
| Product Type | Power Pack |
| Country of Origin | China |











There are no reviews yet.