Specification Details
| Parts per Unit | 1 |
|---|---|
| Features | Fine-stranded copper conductor for maximum conductivity and flexibility, Heavy duty construction ensures years of service, Parallel bonded cables resist tangling remain flexible in cold weather, Perfect for equipping service vehicles and tow trucks |
| Amps | 400 A |
| Inner Cable Material | Copper |
| Conductor Count | 2 |
| Cable Nominal Outer Diameter | |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.046 in |
| Outer Cable Material | PVC |
| Pack Type | Box |
| Prop 65 Item | DEHP, DINP |
| SAE | Yes |
| Strand Count | 133 |
| Strand Gauge | 25 |
| Subject to Prop 65 | Yes |
| Termination Material | Copper Plated Steel |
| UL / CSA | No |
| Gauge | 4 |
| Application | Heavy Duty |
| Brand | Not branded |
| Color | Black, Yellow |
| Product Length | 180.00 in |
| Product Width | 16.00 in |
| Product Type | Clamp to Plug Cable |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Automotive Batteries |
| Cable Nominal Outer Diameter | 0.410 x 0.880 in |
| SKU | 602580, 602580-001 |
| Product Height | 0.40 in |
| Product Weight | 6.88 lb |
| Country of Origin | USA |












There are no reviews yet.