Specification Details
| Parts per Unit | 1 |
|---|---|
| Features | Fine-stranded copper conductor for maximum conductivity and flexibility, Heavy duty construction ensures years of service, Parallel bonded cables resist tangling remain flexible in cold weather, Perfect for equipping service vehicles and tow trucks |
| Amps | 175 A |
| Inner Cable Material | Copper |
| Conductor Count | 2 |
| Cable Nominal Outer Diameter | |
| Insulation Material | TPE |
| Outer Cable Material | TPE |
| Pack Type | Box |
| Prop 65 Item | DEHP, DINP |
| SAE | Yes |
| Strand Count | 259 |
| Strand Gauge | 26 |
| Subject to Prop 65 | Yes |
| Termination Material | Copper |
| UL / CSA | No |
| Gauge | 2 |
| Application | Heavy Duty |
| Brand | Not branded |
| Color | Black, Red |
| Insulation Thickness | 0.046 in |
| Product Length | 60.00 in |
| Product Width | 12.00 in |
| Product Type | Plug to Plug Cable |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Automotive Batteries |
| Cable Nominal Outer Diameter | 0.450 x 0.960 in |
| SKU | 602560, 602560-001 |
| Product Height | 0.40 in |
| Product Weight | 7.48 lb |
| Country of Origin | USA |












There are no reviews yet.