Specification Details
| Parts per Unit | 1 |
|---|---|
| Features | Fine-stranded copper conductor for maximum conductivity and flexibility, Heavy duty construction ensures years of service, Perfect for equipping service vehicles and tow trucks |
| Amps | 800 A |
| Inner Cable Material | Copper |
| Conductor Count | 2 |
| Cable Nominal Outer Diameter | |
| Insulation Material | TPE |
| Outer Cable Material | TPE |
| Pack Type | Box |
| Prop 65 Item | DEHP, DINP |
| SAE | Yes |
| Strand Count | 1064 |
| Strand Gauge | 30 |
| Subject to Prop 65 | Yes |
| Termination Material | Copper Plated Steel |
| UL / CSA | No |
| Gauge | 1/0 |
| Application | Heavy Duty |
| Brand | Not branded |
| Color | Black, Red |
| Insulation Thickness | 0.046 in |
| Product Length | 360.00 in |
| Product Width | 12.00 in |
| Product Type | Booster Cable Kit |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Automotive Batteries |
| Cable Nominal Outer Diameter | 0.570 x 1.24 in |
| SKU | 602540, 602540-001 |
| Product Height | 0.30 in |
| Product Weight | 26.85 lb |
| Country of Origin | USA |












There are no reviews yet.