Specification Details
| Parts per Unit | 1, 25, 5 |
|---|---|
| Features | Also available in bulk, Black rubber grips, Hardware included, Sold in pairs or singles, Solid copper 900-amp parrot clamps |
| Amps | 900 A |
| Includes | Hardware, (1) Clamp, Hardware, (2) Clamps |
| Body Material | Copper |
| Pack Type | Bag |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Clamp |
| UL / CSA | No |
| Application | Automotive Maintenance |
| Brand | Rescue |
| Color | Black, Copper |
| Gauge | 1, 1/0, 2/0, 3/0 |
| Product Length | 6.69 in |
| Product Width | 4.72 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Booster Cables |
| SKU | 602071, 602071-001, 602071-005, 602071-025 |
| Clamp Style | Parrot |
| Product Height | 1.25 in |
| Product Weight | 0.87 lb |
| Country of Origin | China |












There are no reviews yet.