Specification Details
| Parts per Unit | 2, 25, 5 |
|---|---|
| Features | 500 amp clamps, Sold in pairs |
| Amps | 500 A |
| Body Coating Material | PE |
| Body Material | Steel |
| Pack Type | Bag, Box |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper Plated Steel |
| Termination Method | Clamp |
| UL / CSA | No |
| Application | Automotive Maintenance |
| Brand | Rescue |
| Color | Black, Red |
| Gauge | 2 |
| Includes | (2) Clamps |
| Product Length | 6.88 in |
| Product Width | 3.77 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Booster Cables |
| SKU | 602060, 602060-002, 602060-005, 602060-025, 602060-2002 |
| Clamp Style | Mechanic |
| Product Height | 1.18 in |
| Product Weight | 0.36 lb |
| Country of Origin | Taiwan |











There are no reviews yet.