Specification Details
| Parts per Unit | 1, 2, 50 |
|---|---|
| Features | 50 amp capacity exceeds most on market, Color coded vinyl boots protect crimp ears, Use for OEM repair and custom-build |
| Amps | 50 A |
| Includes | (2) Clips |
| Insulation Material | Vinyl |
| Pack Type | Bag |
| SAE | Yes |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper Plated Steel |
| Termination Method | Clip |
| UL / CSA | No |
| Application | Jumper, Test Leads |
| Brand | Rescue |
| Color | Black, Red |
| Product Length | 4.52 in |
| Product Width | 1.33 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Primary Wire |
| SKU | 602035, 602035-001, 602035-050, 602035-2002 |
| Clamp Style | Plier |
| Product Height | 0.78 in |
| Product Weight | 0.05 lb |
| Country of Origin | China |












There are no reviews yet.