Specification Details
| Parts per Unit | 100, 2, 200, 25 |
|---|---|
| Features | Also fits 16-14 GA bullet connector, Color coded insulated banana plugs, Use to build custom test leads of any length |
| Amps | 5 A |
| Includes | (2) Clips |
| Gauge | 14, 16 |
| Insulation Material | Nylon |
| Pack Type | Bag |
| SAE | Yes |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Steel |
| Termination Method | Clip |
| UL / CSA | No |
| Application | Jumper, Test Leads |
| Brand | Rescue |
| Color | Black, Red, Silver |
| Product Length | 1.96 in |
| Product Width | 0.51 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| Works With | Primary Wire |
| SKU | 602005, 602005-002, 602005-025, 602005-100, 602005-200, 602005-2002 |
| Clamp Style | Alligator |
| Product Height | 0.15 in |
| Product Weight | 0.01lb |
| Country of Origin | Taiwan |











There are no reviews yet.