Specification Details
| Parts per Unit | 10, 50 |
|---|---|
| Features | Fastener Hardware For Battery Applications, OEM Replacement hardware |
| Application | Battery Applications |
| Material | Steel |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Thread Length | 3/8 in-16 x 2 in |
| UL / CSA | No |
| Brand | Not branded |
| Color | Silver |
| Product Length | 2.00 in |
| Product Width | 0.55 in |
| Product Type | Bolt, Square Head & Nut, Mil Spec |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 6019, 6019-010, 6019-050 |
| Product Height | 0.50 in |
| Product Weight | 0.08 lb |
| Country of Origin | USA |











There are no reviews yet.