Specification Details
| Parts per Unit | 10, 50 |
|---|---|
| Features | Fastener Hardware For Battery Applications, OEM Replacement hardware |
| Application | Battery Applications |
| Material | Stainless Steel |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Powder Coated |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Thread Length | 3/8 in-16 |
| UL / CSA | No |
| Brand | Not branded |
| Color | Red |
| Product Length | 0.79 in |
| Product Width | 0.79 in |
| Product Type | Nut, Closed Cap |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 6016-010R, 6016-050R, 6016R |
| Product Height | 0.83 in |
| Product Weight | 0.04 lb |
| Country of Origin | USA |











There are no reviews yet.