Specification Details
| Parts per Unit | 1, 10, 50 |
|---|---|
| Features | Fastener Hardware For Battery Applications, OEM Replacement hardware |
| Application | Battery Applications |
| Material | Steel |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Thread Length | 5/16 in-18 x 1 1/4 in |
| UL / CSA | No |
| Brand | Not branded |
| Color | Silver |
| Product Length | 1.21 in |
| Product Width | 0.50 in |
| Product Type | Bolt, Square Head & Shoulder Nut |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 6014, 6014-010, 6014-050, 6014-2001 |
| Product Height | 0.50 in |
| Product Weight | 0.04 lb |
| Country of Origin | USA |











There are no reviews yet.