Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 25, 50 |
|---|---|
| Features | Copper conductor for maximum conductivity, Insulation is flame-retardant, Meets or exceeds SAE J1127, SGT type, PVC insulation resists abrasion, fuel, oil, acid and salt |
| Application | Automotive, Commercial, Industrial, Truck |
| Gauge | 2 |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Nominal Outer Diameter | |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.045 in |
| Pack Type | Roll |
| Prop 65 Item | DEHP, DINP |
| SAE | J1127 |
| Strand Count | 64 |
| Strand Gauge | 20 |
| Subject to Prop 65 | Yes |
| Temperature Range (°C) | -50 to 105°C |
| Temperature Range (°F) | -58 to 221°F |
| UL / CSA | No |
| Voltage | 60 V |
| Works With | Copper Connectors |
| Brand | Not branded |
| Cable Nominal Outer Diameter | 0.43 in |
| Color | Black |
| Product Length | 10.25 in, 12.00 in |
| Product Width | 1.62 in, 10.25 in, 12.00 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 200104, 200104-010, 200104-025, 200104-050, 200104-100 |
| Cable Length | 10 ft, 100 ft, 25 ft, 50 ft |
| Product Weight | 13.02 lb, 2.60 lb, 25.68 lb, 6.44 lb |
| Country of Origin | USA |











There are no reviews yet.