Specification Details
| Parts per Unit | 1 |
|---|---|
| Features | Integral meltable sealant locks out moisture, corrosive salts, and fumes, Premium quality heat shrink solderless terminals for use in demanding auto, truck, bus, agriculture, construction, or industrial applications, Tin plated copper connectors with polyolefin heat shrink insulation |
| Application | Heavy Duty Applications |
| Includes | 16-10 gauge heat shrink butt connectors #10 and 3/18” 16-10 gauge heat shrink rings 1/4″ 16-14 gauge heat shrink rings #10 16-14 gauge heat shrink spades .250 16-14 gauge heat shrink disconnects, male |
| Pack Type | Bag |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| UL / CSA | No |
| Brand | Not branded |
| Color | Clear |
| Product Length | 9.00 in |
| Product Width | 13.12 in |
| Product Type | Premium Nylon Solderless Kits |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 164901, 164901-001 |
| Product Height | 2.31 in |
| Product Weight | 2.17 lb |
| Country of Origin | China |










There are no reviews yet.