Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 25, 500 |
|---|---|
| Features | Quality terminals for years of dependable service, Ridged PVC sleeves for improved abrasion resistance, Serrated barrels for greater wire retention/pullout strength, Tin plated annealed copper for improved corrosion resistance, max conductivity and crimp strength |
| Application | Harsh |
| Gauge | 10, 12 |
| Insulation Color | Yellow |
| Insulation Material | Polyolefin |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | Yes |
| Works With | Primary Wire |
| Brand | GARDIAN |
| Color | Yellow |
| Product Length | 1.61 in |
| Product Width | 0.13 in |
| Product Type | Butt Connector |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 164480, 164480-025, 164480-100, 164480-2010, 164480-2025, 164480-500 |
| Product Height | 0.13 in |
| Product Weight | 0.05 lb |
| Country of Origin | Taiwan |










There are no reviews yet.