Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 25 |
|---|---|
| Features | 3 part construction contains: inner lug, additional copper sleeve for added strength, crimpability and seamless outer nylon cover, Designed for heavy-duty applications to resist vibration and moisture, For harsh applications rated 600V, Premium Nylon Double Crimp Terminals, Serrated barrel for greater wire retention/ pullout strength |
| Application | Harsh Applications |
| Gauge | 18, 20, 22 |
| Insulation Color | Red |
| Insulation Material | Heat Shrink |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud/Tab Size | 0.157 in |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | Primary Wire |
| Brand | GARDIAN |
| Color | Red |
| Product Length | 1.64 in |
| Product Width | 0.25 in |
| Product Type | Solderless Terminal |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 164166, 164166-025, 164166-100, 164166-2010 |
| Connector Gender | Female Bullet |
| Product Height | 0.25 in |
| Product Weight | .002 lb |
| Country of Origin | China |










There are no reviews yet.