Specification Details
| Parts per Unit | 100, 25, 5 |
|---|---|
| Features | Highest quality heat shrink solderless terminals for use in demanding auto, truck, bus, agriculture, construction, or industrial applications, Integral meltable sealant locks out moisture, corrosive salts & fumes, Polyolefin heat-shrink insulation provides long lasting strain relief from vibration |
| Application | For general purpose applications |
| Gauge | 18, 20, 22 |
| Insulation Material | Polyolefin |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud/Tab Size | 1/4 in |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | General Purpose |
| Brand | GARDIAN |
| Color | Red |
| Product Length | 1.44 in |
| Product Width | 0.26 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 164158, 164158-025, 164158-100, 164158-2005 |
| Connector Gender | Female |
| Product Height | 0.26 in |
| Product Weight | 0.003 lb |
| Country of Origin | Taiwan |











There are no reviews yet.