Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 25 |
|---|---|
| Features | Highest quality heat shrink solderless terminals for use in demanding auto, truck, bus, agriculture, construction, or industrial applications, Integral meltable sealant locks out moisture, corrosive salts & fumes, Polyolefin heat-shrink insulation provides long lasting strain relief from vibration |
| Application | General Purpose |
| Gauge | 18, 20, 22 |
| Insulation Color | Red |
| Insulation Material | Heat Shrink |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud/Tab Size | #6 |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | Primary Wire |
| Brand | GARDIAN |
| Color | Red |
| Product Length | 1.15 in |
| Product Width | 0.25 in |
| Product Type | Spade Terminal |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 164124, 164124-025, 164124-100, 164124-2010 |
| Product Height | 0.15 in |
| Product Weight | 0.001 lb |
| Country of Origin | Taiwan |












There are no reviews yet.