Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 25, 5 |
|---|---|
| Features | #8 Stud, For general purpose applications, Tin-plated, annealed copper for improved corrosion resistance, max conductivity and crimp strength |
| Application | General Purpose |
| Gauge | 10, 12 |
| Insulation Color | Yellow |
| Insulation Material | PVC |
| Maximum Voltage | 600 V |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Subject to Prop 65 | No |
| Temperature Range (°C) | -55 to 105°C |
| Temperature Range (°F) | -67 to 221°F |
| Termination Count | 3 |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | Primary Wire |
| Brand | Not branded |
| Color | Yellow |
| Product Length | 1.73 in |
| Product Width | 1.73 in |
| Product Type | 3-way Connector |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 160478, 160478-025, 160478-100, 160478-2005, 160478-2010 |
| Product Height | 0.25 in |
| Product Weight | 0.001 lb |
| Country of Origin | Taiwan |










There are no reviews yet.