Specification Details
| Parts per Unit | 10, 100, 1000, 25 |
|---|---|
| Features | For general purpose applications, Tin-plated, annealed copper for improved corrosion resistance, max conductivity and crimp strength |
| Application | For general purpose applications |
| Gauge | 10, 12 |
| Insulation Material | PVC |
| Pack Type | Bag |
| Plating Material | Tin |
| SAE | No |
| Stud/Tab Size | 1/4 in |
| Subject to Prop 65 | No |
| Termination Material | Copper |
| Termination Method | Crimp |
| UL / CSA | No |
| Works With | General Purpose |
| Brand | Not branded |
| Color | Yellow |
| Product Length | 0.94 in |
| Product Width | 0.25 in |
| RoHS Compliant | Yes |
| SKU | 160453, 160453-025, 160453-100, 160453-1000, 160453-2010, 160453-2100 |
| Connector Gender | Male |
| Product Height | 0.22 in |
| Product Weight | 0.002 lb |
| Country of Origin | Taiwan |










There are no reviews yet.